GAGGIA - Historia

 

GAGGIA
HISTORIA SUKCESU


GAGGIA - kultowa, włoska marka, powstała w roku 1930 w Milano, dzięki determinacji Achille Gaggia. Od tego czasu Gaggia dostarcza nowoczesne, profesjonalne, niezawodne oraz niezwykle użytkowe ekspresy do kawy. Innowacyjne, a zarazem unikalne wzornictwo oraz bardzo funkcjonalnie zaprojektowane ekspresy, to jedne z wielu cech uznanej marki Gaggia.

NASZA HISTORIA

ZACZYNA SIĘ W ROKU 1895

 
 

1938

  

Giovanni Achille Gaggia urodził się w Milano / Włochy w 1895 roku. Zdjęcie: Państwo Gaggia - Milano 1938. 

 

5 września 1938, barista Achille Gaggia (ur. 1895) otrzymał patent nr 365726 na nowy typ ekspresu do kawy. Była to całkowicie nowatorska konstrukcja, nie mająca nic wspólnego z panującą wtedy technologią przygotowywania espresso. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, Gaggia w swoim projekcie używa mechanizmu tłoka, który tłocząc wodę pod wysokim ciśnieniem, przez zmieloną kawę, w 15 sekund otrzymuje idealne espresso.
Legenda głosi, iż pomysł użycia mechanizmu tłoka przyszedł do głowy konstruktorowi podczas oglądania układów hydraulicznych silnika amerykańskiego Jeep-a.

PRAWDZIWA WŁOSKA CREMA

Achille Gaggia, po uzyskaniu w roku 1938 patentu na własne rozwiązanie budowy ekspresów do kawy, rozpoczął swoją pierwszą produkcję kawiarek, którą nazwał Classic. Zastosowany unikalny mechanizm tłokowy pozwalał na produkowanie idealnej cremy. Crema - to naturalna warstwa spienionych olejków aromatycznych wydobywanych z kawy, w trakcie przygotowywania espresso. Ta właśnie CREMA, niepodobna do innych, dająca intensywny smak i aromat napoju, staje się wyróżnikiem i znakiem rozpoznawczym marki Gaggia. Ciekawostką jest fakt, iż ekspresy marki Gaggia były reklamowane sloganem: "caffé crema di caffe naturale" co znaczy: "śmietanka do kawy z kawy naturalnej".

Od tego momentu rozpoczęła się szalona moda na prawdziwe espresso.

 

1948

W ciągu kilku lat od założenia, firma Gaggia eksportuje profesjonalne ekspresy do kawy do Wielkiej Brytanii, Ameryki oraz Afryki.

GAGGIA GILDA

Pierwszy ekspres do kawy domowego użytku firmy Gaggia został nazwany GILDA. Historia głosi, że Achille Gaggia nazwał go tak, po obejrzeniu w 1946 roku filmu GILDA, z udziałem czarującej hollywoodzkiej aktorki Rity Hayworth.

ASTORIA CLUB MILANO

Maszyny Gaggia w Club Astoria: legandarny klub z lat 50 - tych dla modnych młodych Włochów w centrum Mediolanu.

 

GWIAZDA TARGÓW

Urządzenia Gaggia, dzięki swojemu unikalnemu wzornictwu oraz jakości, szybko stały sie dużym wydarzeniem na targach Fiera Milano (Milan Trade Fair). Zalety urządzeń Gaggia od razu zostały dostrzeżone przez profesjonalistów.

 

MOBILE CANTEEN

W 1956 roku dla Oluf Brønnum & Co, prowadzących biznes cateringowy, stworzony został stylizowany na ekspress do kawy tzw. foodtruck.

 

SIROCCI BAR

Sirocci Bar Londyn: najlepsze espresso serwowane tylko z urządzeń Gaggia.

MOKA BAR

Słynna włoska aktorka Gina Lollobrigida otwiera pierwszy w Londynie espresso bar – Moka – na 29 Frith Street. Położony w samym sercu artystycznej dzielnicy Soho, szybko staje sie miejsciem spotkań znanych pisarzy i poetów, w tym autora Naked Lunch i legendy Beat Generation William`a Burroughs. Bar serwuje ponad 1000 filiżanek kawy dziennie.

 

LONDYŃSKA SCENA

W 1959 roku w filmie "Look at Life", którego producentem była firma RANK, pokazano rosnące zainteresowanie kulturą picia kawy. Małe kawiarnie, serwujące wyśmienitą, kawe szybko stały się ulubionym miejscem wielu sławnych artystów takich jak np.: Francis Bacon, Lucian Freud, pisarza i gawędziarza Quentin`a Crisp oraz wielu wielu innych....

 

EL CUBANO

Nowy rok w El Cubano Coffee Bar z Gaggia na 171 Brompton Road, głównej arterii modnej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge.

SOHO LONDYN

Klient Moka Bar, w londyńskiej dzielnicy SOHO, oszczędza czas używając golarki elektrycznej popijając równocześnie aromatyczną poranną kawę.

 

GAGGIA 

 Coraz więcej profesjonalnych urządzeń marki Gaggia trafia do barów i kawiarni na terenie całego Londynu.

 

GAGGIA TWINS

Bliźniaczki, siostry Elizabeth i Margaret Wilson, wzięte modelki z Kensington, prezentują urządzenia profesjonalne marki Gaggia na targach "Hotel and Catering Exhibition London".

 

FELLINI'S ROMA

W autobiograficznym filmie Federico Felliniego - ekspres do kawy Gaggia też "zagrał" swoją rolę...

GAGGIA NEVERLAND

Stylizowany, zabytkowy ekspres ORIONE 1G-U – o numerze seryjnym 1153 został wyprodukowany specjalnie dla "Króla POPu" - Michaela Jacksona. Model ten znajduje się w posiadłości Neverland będąc jedną z unikalnych atrakcji tego miejsca.

CHRONOLOGICZNA LINIA CZASU